Aktualności

Paweł Wita: każde zwycięstwo będzie nas cieszyło

Będziemy jedną z najmłodszych drużyn w tej lidze, o ile nie najmłodszą – mówi trener Paweł Wita. W niedzielę Siódemka Miedź Legnica zainauguruje sezon domowym meczem z Moto-Jelczem Oława.

Na co stać Siódemkę Miedź w startującym już w najbliższy weekend sezonie?

Tak naprawdę to sam nie wiem. Nie wiedzą tego też sami zawodnicy. Proszę zwrócić uwagę, że latem w drużynie zaszło sporo zmian. Będziemy jedną z najmłodszych drużyn w tej lidze, o ile nie najmłodszą. Są doświadczeni: Paweł Piwko, Mateusz Płaczek i Bartłomiej Koprowski. Reszta to młodzież, której średnia wieku wynosi 21 lat, plus grupa utalentowanych juniorów.

Czyli zarząd klubu nie postawił drużynie żadnego celu?

Polityka klubu polega na konsekwentnym stawianiu na młodzież. Zdobywamy ostatnio regularnie medale juniorskich mistrzostw kraju. Chcemy żeby coraz więcej młodych zawodników wchodziło w seniorski handball. Biorąc pod uwagę, jaką mamy kadrę, trudno stawiać cele i mówić o walce o konkretne miejsca w tabeli. Każde zwycięstwo będzie cieszyło, a jeszcze bardziej rozwój młodych zawodników. Myślę, że oni będą „rośli” w trakcie sezonu, z każdym meczem.

Przed nimi ciężki sezon. Będą musieli łączyć grę w 1. lidze z walką o medal mistrzostw Polski juniorów.

Na pewno ten sezon będzie dla nich wyzwaniem. Ale będziemy musieli im odpowiednio dozować obciążenia. Nasi juniorzy zostali wicemistrzami kraju, mimo że nie byli w poprzednim sezonie rocznikiem wiodącym. Nie ukrywamy dużych ambicji. Naszym celem jest minimum awans do Final Four krajowego czempionatu. Wiosna, kiedy będą rozgrywane centralne turnieje mistrzostw Polski, może być dla nas więc ciężka. Oby tylko omijały nas kontuzje.

Jak oceniasz nowy system punktowania w 1. lidze? Sprawdzi się?

Będzie ciekawiej. Wzrośnie ranga zwycięstwa, bo do zgarnięcia za nie będą trzy punkty. Bardzo jestem ciekawy, jak ta tabela będzie się układać w trakcie rozgrywek.

Skoro Siódemka Miedź nie jest faworytem w tym sezonie, to kto nim jest?

Myślę, że o faworytach łatwiej będzie rozmawiać po pięciu, sześciu kolejkach. Na pewno jednak dużo do powiedzenia będą miały takie drużyny, jak Czuwaj Przemyśl, Olimpia Piekary Śląskie i SPR Tarnów. A ja mam apel do kibiców: wspierajcie naszą młodą drużynę. Będzie jej to bardzo potrzebne.

1. liga: Siódemka Miedź Legnica – Moto-Jelcz Oława, niedziela (10 września), godz. 15.00, hala przy ul. Lotniczej.