Aktualności

Szczypiorniak Gorzyce Wlk. – w dwa lata z III do I ligi. Z kim zagramy w sobotę?

W najbliższą sobotę (24 października) o godz. 18.00 Siódemka Miedź Legnica zmierzy się ze Szczypiorniakiem Gorzyce Wielkie w ramach 6. kolejki grupy B I ligi. Mecz w hali przy ul. Lotniczej zostanie rozegrany bez udziału publiczności. Transmisja TV na naszym Facebooku.

Gorzyce Wielkie to przyklejona do Ostrowa Wielkopolskiego wieś licząca ok. 2,5 tys. mieszkańców. Mniejszej miejscowości na pierwszoligowej mapie złożonej w tym sezonie z 44 klubów, znaleźć nie sposób.

Zaczynali od zera, dziś są w I lidze

A na tym, jeśli chodzi o naszego sobotniego przeciwnika, ciekawostek nie koniec. Szczypiorniak powstał bowiem w 2018 roku! W debiutanckim sezonie wygrał III ligę, a w kampanii 2019/20 zdemolował II ligę – w grupie A wygrał aż 17 z 19 meczów! W efekcie, po dwóch latach zespół z Gorzyc Wlk. zameldował się na zapleczu PGNiG Superligi.

Sukces małego klubiku spod Ostrowa Wlkp. ma dwóch ojców, a w zasadzie … braci. 33-letni Paweł Dudkiewicz jest trenerem, dwa lata młodszy Krzysztof – trenerem. To oni przed dwoma laty założyli w rodzinnych Gorzycach Wlk. klub i postawili sobie cel – szybko awansować z nim na szczebel centralny. Bracia Dutkiewicze przez lata stanowili o sile Ostrovii Ostrów Wlkp. Grali też dla innych klubów. Paweł w Śląsku Wrocław, ASPR Zawadzkie i MKS-ie Wieluń w barwach którego w 2017 r. sięgnął po koronę króla strzelców I ligi. Krzysztof w Grunwaldzie Poznań i Wieluniu. Dziś z powodzeniem łączą zarządzanie i trenowanie z grą na pierwszoligowym poziomie. Trener jest najlepszym strzelcem drużyny – w pięciu meczach rzucił już 35 bramek. Prezes ma ich na koncie 20.

Zaciąg weteranów dobrze bawi się w handball

Metoda na szybki przeskok o dwie ligi? Zbudować drużynę z zaprawionych w bojach kolegów! Bracia Dutkiewiczowie ściągnęli do Szczypiorniaka mocną grupę weteranów, których łączy to, że pochodzą z Ostrowa Wlkp. i grali kiedyś dla Ostrovii. I tak, na rozegraniu Pawła Dutkiewicza wspomaga 34-letni Mateusz Jedwabny, na kole rządzą – jego rówieśnik Paweł Piosik i 37-letni Bartosz Jaruzel, w bramkarzem numer 1 jest 32-letni Grzegorz Cieślak. Największą gwiazdą w tym zacnym towarzystwie jest jednak Paweł Adamczak. Ten 34-letni rozgrywający za sobą ma długą karierę w PGNiG Superlidze. Grał dla Zagłębia Lubin, Gwardii Opole, Mebli Wójcik Elbląg i Energi MKS Kalisz.

Zwycięstwo na inaugurację, potem już gorzej

Prezes Krzysztof Dutkiewicz w rozmowach z mediami przyznaje, że w Szczypiorniaku nie ma kontraktów ani stypendiów. Zawodnicy grają za darmo, a na treningach spotykają się raptem dwa razy w tygodniu. Dewizą beniaminka z Gorzyc Wlk. jest dobra zabawa w handball, celem zaś utrzymanie się w I lidze. Patrząc na to, jak Szczypiorniak rozpoczął sezon – może mieć pod górkę. W pierwszej kolejce co prawda wygrał z AZS-em Zielona Góra (37:32), ale potem przegrał kolejne cztery mecze – z Ostrovią, GOKiS-em Kąty Wrocławskie, Realem-Astromal Leszno i Borem Oborniki Śląskie. Z 3 punktami w kieszeni zajmuje obecnie w tabeli grupy B I ligi 9. miejsce. Za plecami ma tylko AZS Zielona Góra i Olimp Grodków, które jeszcze nie zapunktowały.

Na zdjęciu: Paweł Dutkiewicz (z lewej) i Krzysztof Dutkiewicz. FOT. kurierostrowski.pl