Aktualności

Najnowsze informacje z klubu

Warmia Energa Olsztyn – słabe wyniki, trzech trenerów w jednej rundzie

Przed nami ostatni już w tym roku mecz Ligi Centralnej. W sobotę zagramy z Warmią Energa Olsztyn – drużyną, która, podobnie jak my, spisuje się w tym sezonie znacznie poniżej oczekiwań. Przybliżamy sylwetkę naszego najbliższego przeciwnika.

Awans do Ligi Centralnej Warmia wywalczyła w cuglach. Olsztynianie wygrali rozgrywki w grupie A I ligi wyprzedzając m.in. MKS Grudziądz, GKS Autoinvest Żukowo i Nielbę Wągrowiec. Zrozumiałe więc, że z nowo utworzoną Ligą Centralną w Olsztynie wiązano spore nadzieje. Tyle że, Warmia na razie zawodzi. Z 11 meczów wygrała tylko 3 – z MKS-em Wieluń, Śląskiem Wrocław i MKS-em Grudziądz. Przed tygodniem dorzuciła do swojego dorobku 1 punkt za porażkę w karnych z Orlenem Upstream Przemyśl. Efekt jest taki, że Warmia sąsiaduje z nami w tabeli. Aktualnie zajmuje 12. miejsce, Siódemka jest 13. Oba zespoły dzieli jednak tylko 1 punkt.

Lata mijają, a Marcin Malewski wciąż w formie

Największą gwiazdą Warmii jest niewątpliwie Marcin Malewski. Ten 39-letni skrzydłowy jest prawdziwym symbolem olszyńskiej piłki ręcznej. W Warmii spędził prawie całą swoją karierę, zdobywając dla niej blisko 600 bramek w superlidze i ponad 1000 na jej zapleczu. Na weterana mogą w Olsztynie liczyć również w tym sezonie. Malewski z 60 bramkami jest dziś najlepszym strzelcem zespołu.

Na kogo jeszcze warto zwrócić uwagę? Mocnym punktem drużyny jest Mateusz Kopyciński. Ten 33-letni rozgrywający, podobnie jak Malewski, w Warmii gra od zawsze (z krótką przerwą na występy w Pomezanii Malbork). W zespole ze stolicy województwa warmińsko-mazurskiego sporo też utalentowanej młodzieży. Michał Klapka ma na koncie już 45 bramek. 22-letni skrzydłowy do Warmii trafił z USAR Kwidzyn, a na swoim koncie ma 5 spotkań w PGNiG Superlidze w barwach Arki Gdynia w sezonie 2018/19. Kolejny ciekawy zawodnik to 21-letni bramkarz Daniel Makowski, który do Olsztyna przeprowadził się z MMTS-u Kwidzyn. Do takich należy też zaliczyć rozgrywających Dawida Reichela i Michała Safiejkę oraz obrotowego Dominika Stępnia – ta trójka to tegoroczni absolwenci gdańskiej SMS.

Trener, który do Siódemki nie ma szczęścia

Wyniki znacznie poniżej oczekiwań przełożyły się w Olsztynie na istną trenerską karuzelę. Sezon Warmia rozpoczynała z Jarosławem Knopikiem – szkoleniowcem z którym wygrała grupę A I ligi. Po kolejnych porażkach klub rozwiązał z nim jednak umowę i w październiku zespół objął Marcin Malewski. Grający trener okazał się rozwiązaniem tymczasowym, bo już w listopadzie Warmia sięgnęła po Igora Stankiewicza.

53-letni szkoleniowiec powinien nam się dobrze kojarzyć. Prowadzone przez niego drużyny mierzyły się bowiem z Siódemką dwukrotnie w barażach o awans do superligi. I Stankiewicz za każdym razem musiał przełknąć gorycz porażki. W 2010 r. Siódemka poradziła sobie w dwumeczu z jego Sokołem Kościerzyna, natomiast w 2015 r. z Pomezanią Malbork.

12. kolejka Ligi Centralnej: Siódemka Miedź Legnica – Warmia Energa Olsztyn, sobota (11 grudnia), godz. 18.00, hala OSiR przy ul. Lotniczej 52. Bilety – TUTAJ.

FOT. Anna Kajat/Warmia Energa Olsztyn