Aktualności

Najnowsze informacje z klubu

Nielba Wągrowiec – dobry bramkarz, mocne skrzydła plus Paweł Gregor

Historyczny, bo pierwszy sezon Ligi Centralnej rozpoczniemy od pojedynku z Nielbą Wągrowiec. Zatem wypada trochę przybliżyć rywala Siódemki Miedź Huras Legnica. Tym bardziej, że dawno z nim się nie mierzyliśmy.

Po raz ostatni z Nielbą Wągrowiec mecz o stawkę rozegraliśmy prawie dziesięć lat temu, bo w marcu 2012 r. W sezonie 2011/12 Siódemka i Nielba rywalizowały w PGNiG Superlidze. W pierwszej rundzie w Legnicy górą była ekipa z Wielkopolski, która wygrała 29:25. We wspomnianym już rewanżu, Siódemka wygrała w Wągrowcu 31:22 tym samym zapewniając sobie utrzymanie w krajowej elicie, Nielba zaś sezon zakończyła degradacją do I ligi.

Wspomniane mecze sprzed blisko dekady z obecnych składów pamięta już tylko kilku zawodników, w naszym zespole Adam Skrabania, w Nielbie wciąż natomiast grają Dariusz Widziński, Bartosz Świerad (dziś trener, pojawiający się na parkiecie tylko sporadycznie) oraz Paweł Gregor. Ten ostatni rzucał jednak wtedy bramki dla Siódemki, która los Nielby podzieliła rok później – spadła z superligi w sezonie 2013/14. Zespół z Wągrowca zdołał jeszcze raz do niej wrócić, ale tylko na chwilę, w sezonie 2014/15 zajął ostatnie miejsce w tabeli. Odnotujmy jeszcze spotkanie obu ekip w sierpniu 2015 r. Wówczas w sparingu do którego doszło w Legnicy Siódemka wygrała 19:15.

Największą gwiazdą Nielby jest wspomniany już Paweł Gregor. Ten 29-letni rozgrywający karierę w seniorskim handballu rozpoczynał w Siódemce – na parkietach superligi rozegrał dla naszego klubu blisko 60 spotkań zdobywając 177 bramek. Legnicę opuścił w 2014 r. po spadku do I ligi. Krótko grał w Chrobrym Głogów, a w 2015 r. zakotwiczył w Wągrowcu, w którym do dziś odgrywa wiodącą rolę. W poprzedniej kampanii Gregor był najlepszym strzelcem Nielby rzucając 134 bramki (3. miejsce w klasyfikacji snajperów grupy A I ligi).

Ale Nielba to nie tylko Paweł Gregor. Nasz pierwszy rywal w Lidze Centralnej dysponuje mocnymi skrzydłami. Drugim strzelcem zespołu w minionym sezonie był przecież Dariusz Widziński – autor 89 bramek. Dodatkowo latem Nielba pozyskała dwóch młodych, perspektywicznych zawodników na te pozycje – 21-letni Karol Przychodzeń trafił do Wągrowca z Azotów Puławy, natomiast 20-letni Daniel Kelm błyszczał jeszcze niedawno w Grunwaldzie Poznań.

Trener Bartosz Świerad (w przeszłości gracz Wisły Płock, Piotrkowianina i Nielby) nie musi się też martwić o obsadę bramki. Jej obsługę zapewniają bowiem doświadczony 40-letni Artur Gawlik (były zawodnik MMTS-u Kwidzyn) oraz nowo pozyskany 19-letni Filip Jankowski (USAR Kwidzyn). Dodajmy, że kilka dni temu Nielba zakontraktowała weterana ligowych parkietów – 47-letniego (!) obrotowego Marka Boneczkę, ale on do gry gotowy ma być dopiero za kilka tygodni. Jeśli chodzi o ubytki to ze znaczących zawodników odszedł jedynie Artur Klopsteg – skrzydłowy ten przeniósł się do Ostrovii Ostrów Wlkp.

Nielba, obok Śląska Wrocław, jest jedną z dwóch drużyn, które awans do Ligi Centralnej wywalczyły z 4. miejsca. W grupie A wyprzedziły ją: Warmia Olsztyn, GKS Żukowo i MKS Grudziądz. W Wągrowcu oczekiwania wobec ruszającej w sobotę nowej kampanii są niemałe. Działacze głośno mówią o walce o miejsce w czołowej piątce Ligi Centralnej.

1. kolejka Ligi Centralnej: Siódemka Miedź Huras Legnica – Nielba Wągrowiec, sobota (18 września), godz. 18.00, hala OSiR przy ul. Lotniczej w Legnicy. Bilety do nabycia wyłącznie w serwisie kupbilecik.pl.

FOT. Facebook/Nielba Wągrowiec