Budnex Stal Gorzów – stabilna kadra, zabójcze skrzydła i charakter

Budnex Stal Gorzów jest kolejnym zespołem, z którym przyjdzie zmierzyć się Siódemce Miedź Huras Legnica w ramach Ligi Centralnej. Mecz ze starymi, dobrymi znajomymi z województwa lubuskiego już w sobotę, a więc czas na kilka zdań o teamie trenera Oskara Serpiny.

Stal Gorzów to drużyna doskonale nam znana, po której wiemy, czego się spodziewać. Bez dwóch zdań – gorzowianie to solidna pierwszoligowa marka, która od kilku sezonów regularnie zamieszana jest w walkę o czołowe lokaty w pierwszoligowej tabeli. Nie zmieniło się to po reorganizacji rozgrywek i utworzeniu Ligi Centralnej.

Warto przypomnieć, że Stal triumfowała w rozgrywkach grupy B I ligi w poprzedniej kampanii. Z kolei przerwany przez pandemię Covid-19 sezon 2019/2020 zakończyła na 2. miejscu. Trzeba przyznać, że to oponent wyjątkowo dla Siódemki niewygodny. Nasza drużyna przegrała ze Stalą ostatnie cztery ligowe starcia! Nie znaczy to jednak, że Siódemka z gorzowianami wygrywać nie potrafi. Uczyniła to bowiem w rozgrywkach Pucharu Polski (2019/20) oraz we wrześniowym Memoriale Zdzisława Woźniaka.

W nowoutworzonej Lidze Centralnej Stal radzi sobie więcej niż przyzwoicie. Gorzowianie wygrali 4 z 7 spotkań, z Nielbą Wągrowiec, Zagłębiem Sosnowiec, Czuwajem Przemyśl i MKS-em Grudziądz. Przegrali tylko z ekipami z pierwszej trójki tabeli – KPR-em Legionowo, Ostrovią Ostrów Wlkp. i AZS AWF Biała Podlaska, który przekonał się, jak charakterną ekipą jest Stal. Gorzowianie na wschód kraju wybrali się w mocno okrojonym składzie i byli skazywani na porażkę. Mimo to, do przerwy wygrywali 19:8, a pękli dopiero w drugiej połowie. Gospodarze zwycięską bramkę rzucili równo z końcową syreną (27:26).

Siłą drużyny prowadzonej przez Oskara Serpinę jest stabilny skład. Od kilku sezonów nie dochodzi w nim do poważniejszych zmian, choć latem pozyskano znanego z występów w Gwardii Opole skrzydłowego Michała Lemaniaka, rozgrywającego Michała Nieradkę (Grunwald Poznań) oraz skrzydłowego Kacpra Kiersnowskiego (AZS Zielona Góra).

Stal dysponuje, zdaniem wielu ekspertów, najlepszymi skrzydłami w lidze. Mateusz Stupiński i Aleksander Kryszeń w tym sezonie odpowiedzialni są już za 66 bramek dla Stali (pierwszy ma ich na koncie 34, drugi 32). Równie skuteczny jest obrotowy Dawid Pietrzkiewicz (32 bramki). Ważnymi postaciami zespołu z Gorzową są też: bramkarz Cezary Marciniak oraz rozgrywający Bartosz Starzyński, Wiktor Bronowski, Mariusz Kłak i Tomasz Gintowt. Ten ostatni z Siódemką jednak nie zagra, bo od dłuższego czasu leczy poważną kontuzję.

8 . kolejka Ligi Centralnej: Siódemka Miedź Huras Legnica – Budnex Stal Gorzów | sobota (13 listopada) | godz. 18.00 | hala OSiR przy ul. Lotniczej | godz. 18.00.