Aktualności

Najnowsze informacje z klubu

Czas na derby Legnicy – zapowiedź meczu z EuCO UKS Dziewiątka

W sobotę 3 grudnia zmierzymy się z EuCO UKS Dziewiątka Legnica w ramach 10. kolejki grupy B I ligi. Gospodarzem historycznych derbów będzie nasz lokalny rywal. Początek meczu w hali OSiR przy ul. Lotniczej 52 o godz. 15.00.

Dlaczego mecz to historyczny? Uzasadnienie jest proste. Będzie to pierwsze starcie legnickich drużyn, którego stawką są ligowe punkty. Choć dodajmy od razu, że nie pierwsze oficjalne. W poprzednim sezonie mierzyliśmy się bowiem z Dziewiątką w 1. rundzie Pucharu Polski na szczeblu wojewódzkim. Tamten mecz zakończył się naszą wygraną 31:22. W bieżącej kampanii drogi Siódemki Miedź Huras z lokalnym rywalem skrzyżowały się w I lidze. Trzeba przyznać, że dosyć nieoczekiwanie.

TAKIEGO MECZU W LEGNICY JESZCZE NIE BYŁO

Legniccy kibice piłki ręcznej derby dostaną z dwóch powodów. My nieoczekiwanie spadliśmy z Ligi Centralnej, natomiast Dziewiątka nieoczekiwanie utrzymała się w I lidze. Przypomnijmy, że nasz lokalny rywal zajął w tabeli ostatnie miejsce, ale przed degradacją do II ligi uratowała go decyzja ZPRP o powiększeniu grupy B I ligi do 14 zespołów. Co ciekawe, do I ligi Dziewiątka również dostała się dzięki poprzedniej reorganizacji rozgrywek z 2021 r., związanej z utworzeniem Ligi Centralnej.

📹 → PAWEŁ PATEREK ZAPRASZA NA DERBY [WIDEO]

Tyle historii, bo teraźniejszość jest taka, że w sobotnie popołudnie przy Lotniczej będziemy świadkami święta legnickiego handballu, na które kibice obu ekip zacierają ręce od kilku miesięcy. Zdecydowanym faworytem meczu jest rzecz jasna Siódemka Miedź Huras – aktualny wicelider tabeli, który przez sezon szedł niczym walec, wygrywając osiem kolejnych zwycięstw. W minioną sobotę zespół trenera Tomasza Górecznego został jednak zatrzymany w Świdnicy. Do derbów nasza drużyna przystąpi więc mocno podrażniona i zdeterminowana.

ZA DERBY TYLKO TRZY PUNKTY

– Na takie mecze nie trzeba nikogo specjalnie mobilizować. Chociaż my traktujemy te derby, jak każdy inny ligowy mecz. Za zwycięstwo z Dziewiątką dostaniemy przecież tylko trzy punkty. Chcemy jednak dać radość naszym kibicom. Plan na mecz jest prosty – wyjść na boisko i udowodnić, że porażka w Świdnicy była wypadkiem przy pracy, a nasze miejsce w tabeli nie jest przypadkowe – mówi trener Tomasz Góreczny.

Nasz skrzydłowy Michał Czarnecki w tym sezonie zdobył już 71 bramek i jest drugim strzelcem I ligi

To, że Siódemka Miedź Huras jest zespołem lepszym od Dziewiątki pokazuje tabela. W sobotnie popołudnie staną naprzeciw siebie wicelider i przedostatnia – 13. ekipa w ligowej tabeli. Tyle że, jak głosi mocno już wysłużone powiedzenie – „derby rządzą się swoimi prawami”. Niżej notowana Dziewiątka na pewno tanio skóry nie sprzeda i zagra na więcej niż 100 procent swoich możliwości.

Tym bardziej, że zespół prowadzony przez trenera Patryka Szydziaka punktów bardzo potrzebuje. Dziewiątka sezon rozpoczęła bardzo dobrze, bo od dwóch zwycięstw, potem zapunktowała jeszcze w czwartej kolejce, ale od 8 października doznała pięciu kolejnych porażek. W efekcie w tabeli wyprzedza tylko pełniącą rolę dostarczyciela punktów ekipę z Gorzyc Wielkich.

POSIŁKI Z WROCŁAWIA I LUBINA + DOBRZY ZNAJOMI

Pomni niepowodzeń w sezonie 2021/22 działacze Dziewiątki latem br. postawili na wzmocnienie składu. Klub nawiązał współpracę ze Śląskiem Wrocław i Zagłębiem Lubin wypożyczając cały zastęp zawodników. I tak do Dziewiątki trafili tacy gracze, jak: Hubert Barcik, Dominik Dziobek, Paweł Pedryc, Filip Mistak czy Łukasz Wróbel. Najbogatsze CV z nich ma 25-letni Pedryc, który zaliczył kilka występów w PGNiG Superlidze w barwach Spójni Gdynia, a także w Stali Gorzów i Czuwaju Przemyśl.

Jak przystało na derby, nie braknie w nich personalnych smaczków. W kadrze Dziewiątki znajdujemy przecież kilku naszych byłych zawodników. W przeszłości grali dla nas: Przemysław Koch, Marcin Teterycz, Piotr Kaczmarek (a więc cała trójka bramkarzy!), Dariusz Piotrowski, Michał Antosik, a także Patryk Szydziak, który w tym sezonie obowiązki trenera łączy z rzucaniem bramek ze skrzydła.

✂️ DERBOWY KONKURS W NASZYCH SOCIAL MEDIACH !!!

Na tym powiązań na linii Siódemka – Dziewiątka nie koniec! Najlepszy strzelec rywali to Bartosz Król (48 bramek), który w obecnej kampanii występuje na zasadzie wypożyczenia w naszej juniorskiej drużynie. Podobnie zresztą, jak Michał Świrski. Odwrotnie rzecz się ma w przypadku Mateusza Krukiewicza. Ten 18-letni rozgrywający jest wypożyczony z Siódemki do Dziewiątki. W I lidze radzi sobie całkiem obiecująco – obecnie jest trzecim strzelcem zespołu (22 bramki).

Dodajmy jeszcze, że w kadrze naszej drużyny jest czterech zawodników, którzy kariery rozpoczynali w Dziewiątce. Mowa o Michale Czarneckim, Filipie Kruszelnickim, Kacprze Łukawskim i Kornelu Wicie.

10. KOLEJKA GRUPY B I LIGI | EuCO UKS DZIEWIĄTKA LEGNICA – SIÓDEMKA MIEDŹ HURAS LEGNICA | SOBOTA 3 GRUDNIA | GODZ. 15.00 | HALA OSiR PRZY UL. LOTNICZEJ 52.

FOT. Bożena Ślepecka (e-legnickie.pl)