Aktualności

Najnowsze informacje z klubu

PIERWSZA W POLSCE KOLEJOWA MAKIETA LEGO NA DWORCU W LEGNICY! [NASZ PARTNER]

Koleje Dolnośląskie pozytywnie zaskakują po raz kolejny! Jubileusz 15-lecia dolnośląskiego przewoźnika to już historia, jednak ostatni jego akcent przypada właśnie dziś. 29 kwietnia w holu dworca w Legnicy odsłonięto pierwszą w Polsce makietę kolejową wykonaną w całości z klocków Lego. To wspólna inicjatywa KD i PKP S.A.

Ta imponująca budowla pierwotnie była jedną z głównych atrakcji wystawy przygotowanej przez spółkę w Muzeum Miedzi w Legnicy z okazji jubileuszu Kolei Dolnośląskich. Od połowy października 2023 r. do końca marca 2024 r. wystawa wzbudzała ogromne zainteresowanie zwiedzających. Już wówczas narodził się pomysł, by makieta mogła być prezentowana na stałe w miejscu ogólnodostępnym, a trudno wyobrazić sobie lepszą lokalizację dla takiej miniatury, niż hol dworca kolejowego w Legnicy.

– Jako lider wśród kolejowych przewoźników regionalnych w kraju mamy wiele powodów do radości i satysfakcji, związanych głównie z wynikami przewozowymi, inwestycjami w tabor i zaplecze serwisowe – zaznacza Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

– Tym razem jednak dla wszystkich podróżnych przyjeżdżających i wyjeżdżających ze stacji Legnica mamy coś specjalnego: pierwszą w Polsce makietę przedstawiającą dworzec wraz z halą peronową i oczywiście naszymi pojazdami, eksponowaną publicznie w holu dworca w Legnicy. Za współpracę przy tym projekcie bardzo dziękuję naszemu partnerowi – PKP S.A. – dodaje Stawikowski.

Inicjatywa Kolei Dolnośląskich spotkała się z życzliwym przyjęciem gospodarza legnickiego dworca – Polskich Kolei Państwowych S.A., które wyraziły zgodę na ustawienie makiety w jego holu. Dzięki temu każdego dnia będą mogły ją podziwiać tysiące pasażerów.

– Jestem przekonany, że nasza inicjatywa będzie prawdziwym hitem dla wszystkich podróżnych, zarówno tych młodszych, jak i seniorów – zwraca uwagę Bartłomiej Rodak, rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich.

– Lego jest ponadczasowe i miłośników tych najsłynniejszych klocków na świecie znajdziemy we wszystkich grupach wiekowych. Bardzo się cieszę, że kolejny raz jesteśmy liderem na polskiej kolei, a nasz projekt fantastycznie wpisuje się w koncepcję promowania tej formy transportu zbiorowego jako najlepszego sposobu przemieszczania pod względem dostępności, bezpieczeństwa i komfortu podróży – podsumowuje Rodak.

Legnicka makieta Lego składa się z 45 tys. elementów, a jej konstruktorom: Wojciechowi Reglińskiemu i Emilowi Chroboczkowi praca nad budowlą zajęła dwa miesiące.

– Pierwsze dwa tygodnie spędziliśmy, projektując budowlę wirtualnie w programie komputerowym. Dało nam to wiedzę na temat liczby niezbędnych klocków. Kolejnym etapem było ich zamawianie. Okazało się, że zdobycie tylu elementów w tak krótkim czasie jest nie lada wyzwaniem. Zamówień złożyliśmy ponad 50. Przesyłki docierały z całej Europy, a na niektóre z nich czekaliśmy nawet kilka tygodni, co bardzo utrudniało efektywne budowanie – opowiada Wojciech Regliński.

W Polsce powstało zaledwie kilka rekonstrukcji dworców z klocków Lego. Swoich makiet doczekały się m.in. dworce w Gdyni i Gdańsku. Pozostają one jednak w prywatnych, niewyeksponowanych zbiorach. Makieta legnicka jest pierwszą taką, publicznie dostępną miniaturą Lego w kraju, powstałą na zlecenie kolejowego przewoźnika.