Aktualności

Najnowsze informacje z klubu

HODOWLA ROŚLIN SNOWIDZA – KIM JEST I CZYM ZAJMUJE SIĘ NASZ PARTNER

Carmen, Krezus, Kier, Olbrzym Zimowy – konia z rzędem temu, kto zgadnie, co łączy te nazwy! Spieszymy więc z odpowiedzią: to nazwy niektórych odmian warzyw, które produkowane są przez naszego partnera – Hodowlę Roślin Snowidza. Co ciekawe, ze sportowego punktu widzenia: w gronie tym znaleźć można prawdziwych medalistów!

Hodowla Roślin Snowidza sp. z o.o. to firma z ponad 40-letnia tradycją. Powstała w 1974 r. i przez wiele lat znana była jako Stacja Hodowli Roślin Ogrodniczych, a następnie Polan Snowidza sp. z o.o. W 2001 r. po zmianach własnościowo-organizacyjnych, zarejestrowana została Hodowla Roślin Snowidza i pod takim szyldem spółka pracownicza funkcjonuje na rynku nasiennym do dziś. Od razu dodajmy, że jest na nim bardzo ważnym graczem.

– Przedmiotem naszej działalności jest prowadzenie hodowli twórczej i zachowawczej roślin ogrodniczych, działalność w zakresie produkcji nasiennej roślin ogrodniczych, rolniczych oraz obrót materiałem siewnym kwalifikowanym roślin ogrodniczych oraz rolniczych – wyjaśnia fachowo prezes spółki, Eugeniusz Cukrowicz.

Jego gabinet robi duże wrażenie. Gabloty z pucharami i medalami prezesowi spółki z branży rolniczej mogłoby bowiem pozazdrościć wiele klubów sportowych. – Mamy na koncie wiele prestiżowych nagród. To lata ciężkiej pracy całej załogi. Jesteśmy dumni z osiągnięć, tym bardziej, że nie zawsze było kolorowo. Po zmianach ustrojowych przyszłość firmy stała przecież pod dużym znakiem zapytania – mówi Eugeniusz Cukrowicz z satysfakcją wskazując na Złoty Medal Międzynarodowych Targów Rolno-Spożywczych POLAGRA za rzodkiewkę Carmen.

Carmen i pozostałe odmiany hodowanych w Snowidzy nasion warzyw i pszenicy, podlegają certyfikacji. Oznacza to, że są zarejestrowane jako odmiany oryginalne. Innymi słowy – takich samych nie produkują nigdzie indziej. Tak więc wszystkie odmiany rzodkiewki, buraka, marchwi, bobu, kopru, szpinaku, kukurydzy i ogórka znaleźć można w Rejestrze Krajowym Odmian Oryginalnych prowadzonym przez Centralny Ośrodek Badań Roślin Uprawnych.

Hodowla Roślin Snowidza stawia na sprzedaż hurtową. Nasiona spółki można kupić na terenie całej Polski pod kilkunastoma markami. Do niedawna produkty ze Snowidzy trafiały nawet do Ukrainy. Niestety eksport wyhamował ze względu na wojnę.

Nieustannie pracujemy nad zwiększaniem oferty asortymentowej. Odzwierciedleniem naszych działań w tym kierunku są rejestrowane nowe odmiany warzyw oraz wprowadzanie do oferty najnowszych odmiany pszenic ozimych – mówi Eugeniusz Cukrowicz, człowiek niezwykle zasłużony dla polskiego rolnictwa, o czym świadczy efektownie błyszczący się w jego biurze „Dolnośląski Złoty Kłos” przyznawany za „wybitne zasługi na rzecz rozwoju rolnictwa”.

Nie samym rolnictwem jednak prezes Cukrowicz żyje. Jego drugą pasją jest sport. Kiedyś zakochał się w żużlu. Od kilku lat żyje też terminarzem rozgrywek piłki ręcznej z podkreślonymi grubym flamastrem meczami Siódemki Miedź Huras Legnica, na których jest stałym gościem. Hodowla Roślin Snowidza wspiera klub finansowo, a jej logo w sezonie 2022/23 pojawiło się na meczowych koszulkach. Natomiast sam prezes dodatkowo zaangażował się w bieżącą działalność klubu wchodząc w skład komisji rewizyjnej.

Oferta Hodowli Roślin Snowidza: → WARZYWA | → PSZENICA

Prezes Eugeniusz Cukrowicz (z prawej) w towarzystwie dyrektora MSPR Siódemka Zygmunta Woźniczki