Aktualności

Najnowsze informacje z klubu

TRENER ZYGMUNT WOŹNICZKA: „NASZĄ SIŁĄ JEST TO, ŻE JESTEŚMY RAZEM”

W miniony weekend drużyna młodzików Siódemki Huras Legnica po raz drugi z rzędu zdobyła tytuł mistrza Polski. Podopieczni trenera Zygmunta Woźniczki zdominowali rozgrywany w Legnicy turniej FINAL FOUR wysoko ogrywając ŚKPR Świdnica i Kusego Kraków. Jak na gorąco ten sukces ocenił nasz doświadczony szkoleniowiec?

– Trafiła nam się bardzo utalentowana grupa młodzieży, świetne roczniki. W ubiegłym roku zdobyliśmy złoty medal mistrzostw kraju młodzików, w tym powtórzyliśmy to. Nie byłoby tych medali, gdyby nie wspaniali ludzie, których mam w klubie, a także grupy przyjaciół – sponsorów. Naszą siłą jest to, że jesteśmy razem – zawodnicy, trenerzy, rodzice i władze miasta. Szkolenie jest oczywiście bardzo ważne, ale to tylko jeden z elementów, który składa się na końcowy sukces.

– Ja tym młodym chłopcom przekazuję wiedzę, którą nabyłem przez wszystkie lata. Staram się dotrzeć do zawodników. Pokazuję, tłumaczę im, co mogą zrobić, ale daję im na boisku dużo wolności. Chłopcy sami muszą dokonywać boiskowych wyborów, rozwiązywać problemy. Przecież w tym tumulcie, jaki panował podczas meczów Final Four, trudno sterować drużyną z ławki, zaprogramować wszystkie akcje. Ci bardzo młodzi zawodnicy muszą być trochę zdani na siebie i radzić sobie. Ale wcześniej trzeba te mechanizmy wypracować na treningu. To na nich wykuwa się medale i szlifuje talenty. Uważam, że w tej drużynie jest spora grupa zawodników, która ma papiery na grę w superlidze. Oni mają oczywiście dopiero po 15 lat, muszą jeszcze nabrać siły fizycznej, trzeba na nich poczekać.

– Czy ten medal smakuje lepiej niż inne? Żartują ze mnie, że medale, które wywalczyłem w rozgrywkach młodzieżowych zajmują mi pół piwnicy. Licząc turnieje to może nawet i całą. A tak poważnie, to wszystkie medale smakują tak samo. Praca z młodzieżą sprawia mi wciąż ogromną satysfakcję. W sezonie 2023/24 w juniorach młodszych spotkają się roczniki 2007 i 2008, które przed rokiem sięgnęły po mistrza Polski młodzików. Będziemy chcieli powtórzyć sukces w wyższej kategorii wiekowej.

FOT. Bożena Ślepecka (e-legnickie.pl)